Workshopy
Přihláška
Program
Praktické info
◀ Zpět na Odvaz

Workshopy

Každý účastník Improtřesku si vybírá pouze jeden workshop, který bude navštěvovat po celou dobu festivalu.
Cesta k herecké postavě 0
Come Flirt With Me! (ENG) 0
Expedice: Hlas 1
Fyzická komedie 0
Nestarej se o příběh... 1
O hrách 2
O klaunských principech 2
Patterns (ENG) 0
Prostory pro story 3
Sitcom Scene Mastery (ENG) 0

Cesta k herecké postavě | Markéta a Ondřej Královi


"Vžít se do role", "dobře ji zahrát"." Ale jak na to?


Jak rozvíjet schopnost ztvárnit postavy na jevišti (v improvizaci /ve fixovaném tvaru), aby byly pro diváky uvěřitelnější? Během našeho workshopu budeme společně objevovat dva směry, kterými můžeme postavy nalézt a jakým způsobem je lze herecky ztvárnit.

Čeká nás při tom práce s tělem, emocemi, imaginací, slovem i textem.

Markéta a Ondřej Královi


MgA. et Mgr Markéta Králová, divadelní lektorka a ilustrátorka, absolventka dramatické výchovy na DAMU a divadelní vědy na Univerzitě Palackého. Během studia vedla dramatické volnočasové aktivity, kurzy, semináře, dílny a studia, založila a 10 let vedla divadelně-filmový soubor Nabalkoně, kde se mj. věnovala dramaturgii, režii, scénografii a konstrukci kostýmů. Soubor několik let fungoval v Divadle K3, v Divadle na Šantovce a v domovské Nabalkoně Kabartení scéně, získal tři Studentské Thálie a dvě nominace na ceny města v oblasti kultury.

Ondřej Král, herec, zpěvák a improvizátor, absolvent muzikálového oboru na Konzervatoři Jaroslava Ježka a činoherního herectví na Pražské konzervatoři. Během své více než desetileté divadelní praxe ztvárnil téměř čtyři desítky rolí v činoherních a muzikálových inscenacích v různých divadlech po ČR. Pravidelně improvizuje s uskupením IMPRA, se kterým získal tři Studentské Thálie, a v rámci komediálních večerů KOMIKAZE.

CENA WORKSHOPU: 3900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 0


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

Come Flirt With Me! (ENG) | Simone Ellul (Malta)


An intimacy in improv


Intimacy: the state of having a close, personal relationship or romantic relationship with someone.
(Cambridge Dictionary)

In this workshop we will explore how to make intimate scenes safe for all while at the same time creating beautiful, believable scenes. We will focus on how to convey intimacy in our improvised scenes, from the flirting and attraction at the beginning of a connection, to how to create scenes which strike an emotional chord and are authentic and varied, going beyond the romantic to different types of personal relationships. We will also explore physical connections and the expression of intimacy through touch.

We will focus on safety principles that are there to guide us and we will learn more about how they can be applied to our work as improvisers. We will also learn how to express and respect consent and boundaries, both ours and those of our scene partners, to help us create scenes that are safe and credible.

Simone Ellul (Malta)


Simone is a theatre practitioner from Malta with experience in acting, directing and scriptwriting. She has an MFA in Staging Shakespeare from the University of Exeter and a strong background in scripted theatre. She is a member of the improv troupes Playing Dead Theatre, Foolgoose and Sabir, the online troupe Close Distance and is one half of the duos Invisible Women and Pairentheses. She was a founding member of the Brussels-based troupe The Ghost Sheep. She has taught at the Dramatic Improv Festival in Chicago, at Agorapp in Italy, and at the ImproBrussels improv school. In 2022, she organized Improvizza!, Malta's first ever improv festival. She is also a certified intimacy director and coordinator, working on various projects for stage and screen. Exploring ways of making intimacy safe for improvisers has led her to develop workshops that allow improvisers to dig deeper in their scenes and express intimacy naturally and safely.

CENA WORKSHOPU: 4900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 0


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

Expedice: Hlas | Lucie Matyášová


Vyjádřete se svým hlasem


Vyrazíme na objevitelskou výpravu do hlubin vlastního těla a prostředkem pro nás bude náš hlas! Prozkoumáme hlasem málo navštěvovaná místa, rozrezonujeme své odlehlé i blízké končiny a možná zjistíme, že náš hlas má ještě větší možnosti, než jsme doufali! Tato výprava má za cíl rozšířit naše sebevyjadřovací schopnosti, učinit náš hlas citlivější a dostupnější pro emoční impulsy z těla a pro naši tvořivost! 

Lucie Matyášová


Lektorka hlasových dílen a zdravotní klaun Práci s hlasem a zpěvu se věnuji přes 20 let a pořád mě nepřestává fascinovat! Mojí vášní je objevovat bohatství a jedinečnost vlastního hlasu pro jeho majitele a přinášet lidem radost ze zpěvu! www.nakridlechhlasu.cz

CENA WORKSHOPU: 3900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 1


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

Fyzická komedie | Arman Kupelyan


Tělo na tělo


V tomto workshopu budeme skrze tělo objevovat komično, hravost, timing a autentičnost. Společně překročíme všechny hranice trapnosti a vyždímáme ze svého těla ty nejrůznější způsoby, jak se můžeme scénicky vyjádřit. Práce bude rozdělena jak na skupinovou tak na individuální tvorbu, kde využijeme svá těla jako nástroj ke ztvárnění situací a objevení specifik každého z účinkujících, které se pokusíme podpořit a zvýraznit.

Arman Kupelyan


Arman Kupelyan je herec, klaun, divadelní tvůrce a lektor původem z Arménie. Absolvoval katedru nonverbálního divadla na HAMU. Je součástí souboru BodyVoiceBand a od roku 2022 pracuje v organizaci Zdravotní Klaun. V roce 2021 spolu se svými kolegy vytvořil autorské představení The Playground Of The Unconscious Self a tím začal svojí tvůrčí dráhu. Ve své tvorbě se zaměřuje na syntézu současného klauna s tancem butoh.

CENA WORKSHOPU: 3900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 0


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

Nestarej se o příběh... | Michaela Puchalková


...příběh se postará o tebe!


Nemusíš dělat vpodstatě nic.  Jen být klidný a pozorný ke svému partnerovi, prostoru, hudbě, atmosféře, podtextu, hře, svému tělu a partnerově řeči těla  a pak už jen navazovat, rozvíjet, zvětšovat, zrcadlit nebo zopakovat, zvětšit nebo změnit, zhoupnout se, přilévat olej do ohně, hrát si, to především  a pak! a pak! si umět hlavně dobře všimnout, kdy se to celé zhoupne, láme, přelévá a je čas na změnu, pomalou, něžnou, citlivou, že si toho skoro nikdo nevšimne. A PAK SE TO STANE, rodí se ti příběh pod rukama, před očima, nese tě, hýčká tě, říká ti, co máš dělat a ty se jen necháš unášet. Právě jsi dovolil příběhu, aby se o tebe mohl postarat.

Dovol příběhu, aby tě vzal sebou. Naučím tě, jak se to dělá a proč je to tak snadné a zároveň to nejtěžší, co jsem kdy učila.

Michaela Puchalková


Po návratu z působení v marseillské improvizační skupině jsem v roce 2000 založila první český improvizační tým pra.l.i.ny.  Následovaly intenzivní roky workshopů, tréninků a představení po celé republice s cílem vzniku nových týmů v dalších městech, s vizí “Impro do každé rodiny, Impro do každé skupiny”. 

Po absolvování psychoterapeutických a koučovacích výcviků, lektorských zkušenostech v mezinárodních improvizačních projektech na festivalech ve Vídni, Berlíně, Lyonu, Ljubljaně, Tallinu, Brestu, Budapešti, na konferencích aplikované improvizace v Trondheimu a Berlíně, se od roku 2007 profesionálně věnuji aplikované a divadelní improvizaci, týmovému a osobnímu rozvoji, terapeutické práci. 

Posledních deset let se zabývám hledáním cest k intimní, autentické a pravdivé improvizaci. A čím dál víc mi dochází, že pokud chceme, aby nám improvizátorům vznikaly pod rukama nezapomenutelné příběhy, potřebujeme se především naučit je a sebe plně uvidět, dokázat v klidu pozorovat a naslouchat, umožnit příběhům a sobě volně dýchat a rozšiřovat svou zónu komfortu. Přeju si, aby scéna byla bezpečným prostorem pro hráče a příběhy, u kterých se diváci skvěle baví a zároveň se jim tají dech. 

CENA WORKSHOPU: 3900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 1


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

O hrách | Lukáš Houdek


Jak se z hráče stává herec


Cesta od hraní her pro radost ze hry přes hledání strategií (hraní her jako rébusů), dramaturgické hraní her (hraní her pro diváka), až po vyrůstání dramatických příběhů ze hry (hra jako podpůrný a často skrytý prostředek pro dramatickou/komickou akci). O hráčích a jejich proměně v herce. O hře jako o nosném principu nejen komické jevištní akce.

Lukáš Houdek


Studoval Katedru dokumentární tvorby FAMU. Od roku 2001 působí v organizaci Zdravotní klaun jako klaun, pedagog a lektor dílen. Vyučoval klaunerii v Centru pro nový cirkus CIRQUEON, externě pedagogicky působí na KND HAMU, příležitostně vede semináře na KATaP na DAMU. Člen divadelního souboru Squadra Sua (autorská divadelní představení a spolupráce s režiséry Aitorem Basaurim, Petrem Jarčevským, Josem Houbenem, Veronikou Poldauf Riedlbauchovou). Napsal knihu Z kontrakcí klauna aneb šibal, která vyšla u italského nakladatelství petite plaisance, a je spoluautorem sborníku Pravidla rošťárny o využití humoru jako komunikačního prostředku ve zdravotnictví.

CENA WORKSHOPU: 3900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 2


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

O klaunských principech | Petr Jarčevský


Klaunem nejen na jevišti


Jaké to jsou, jak je použít a jak si je užít. Jak pracovat s očekáváním, důstojností, vertikalitou, hierarchií, chybou, pozorností a  hlavně svým tělem.

Petr Jarčevský


Vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně. Zakládající člen divadla Tramtárie v Olomouci (následně Buranteatr v Brně). Jako herec spolupracoval s divadly: Moravské divadlo Olomouc, Slezské divadlo Opava, Národní divadlo Brno.

Režírování se ujal např. v divadle Buranteatr, v klaunském uskupení Squadra Sua, v divadle Bolka Polívky.

Též stál v roce 2001 při samotném vzniku organizace Zdravotní klaun o.p.s., jejímž je nyní uměleckým ředitelem. Přednáší a organizuje dílny pro zdravotní klauny a veřejnost v celé České republice i v zahraničí.

CENA WORKSHOPU: 3900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 2


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

Patterns (ENG) | Sara Šoukal (Slovinsko)


Improvisation based on real life


As human beings, we tend to get caught up in the same kind of situations, behaviours or, some may even dare to tell stories. We then spend quite some time analyzing all the factors that led us to that same spot we keep returning to. If we translate this into a performative context, as improvisers we are constantly trying to establish patterns in order to make our lives on stage easier. We embrace them, happy to have something to play with. Happy to use the safety net they bring in a scene. But! Does life imitate art or does art imitate life? As we get stuck in life we get stuck on stage. Our patterns become our frustrations and in some cases, are preventing the performer to grow and explore more. In the workshop we will strive to overcome or at least acknowledge the patterns that we bring into the group and the patterns that the group is producing as a collective. We will then try to break, transform or indulge in these patterns, celebrate them and play with them. The aim of the workshop is to give you tools on how to look for patterns on an individual and collective level.

Sara Šoukal (Slovinsko)


Sara Šoukal (Slovenia) is a well seasoned theater artist with years of experience. As an actress and as a pedagogue she is most active in the field of theatrical improvisation, for which she says is her first love. She fell in love with improv when she was 9 years old and they have been together ever since. Her improv aesthetic is poetic, physical, dream-like and full of details. Nothing escapes her eye. She tends to brake patterns, she challenges herself and others with bold offers that are out of the box. She is determined to put improvisational theater on the map of theater sub genres as an established and recognized performative art. Lately, she has been setting her foot in other performative fields with great joy and interest. She has been flirting with street theater, devised theater, contemporary dance, object theater and clowning. She is one of the most active and prominent improvisers in Slovenia, working also abroad, in many impro collectives, theatres and associations. She is part of Ohana and Project Eve collectives respectively.

Sara has taught and/ or performed in: Seattle, Berlin, Rome, Milano, Uppsala, Gotheborg, Copenhagen, Dublin, Budapest, Prague, Leuven, Amsterdam, Paris, Strasbourg, Graz, Bydgoszcz, Wurzburg, Lyon, Canberra, Sydney, etc.

CENA WORKSHOPU: 4900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 0


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

Prostory pro story | Anna Línová


Zajímají mě prostory.


Prostor v buňce, v kloubech, v mysli, přede mnou, za mnou, ve vztahu, ... Prostory, které nabízejí poklidné spočinutí i dobrodružství neustálých změn. V prostorách ukryté příběhy.

Toto téma pohybového somatického semináře bude vycházet z vybraných poznatků z anatomie a embryologie člověka. Budeme se hýbat, budeme vnímat, budeme se hýbat s vnímáním. Budeme pozorností vstupovat do prostor vlastního těla i do vzácných vztahových prostorů. Co tam nacházím? Jaké pohybové příběhy se právě začali odvíjet?

Hm, a určitě někam poběžíme.

Anna Línová


Vystudovala osmiletou Taneční konzervatoř, následně VŠMU v oboru pedagogika klasického tance v Bratislavě a pár let později specializaci v oblasti vývojového pohybu dětí Infant Developmental Movement Education ve škole Body-Mind Centering®.

Jako tanečnice současného tance a pohybového divadla působila na slovenské a české scéně a spolutvořila zejména s choreografkou Ankou Sedlačkovou (SK), Ioanou M. Popovici (RO) a režisérkou Aňou Hlaváčovou (SK).

Jako taneční pedagog pracovala s dětmi, mládeží a dospělými na různých základních, středních i vysokých uměleckých školách na Slovensku a v České republice. Již 20 let se také věnuje somatické pohybové a dotykové práci s dětmi a dospělými. V mezioborových projektech opakovaně somaticky zpracovává téma oddechu pro pedagogy a rodiče.

CENA WORKSHOPU: 3900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 3


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲

Sitcom Scene Mastery (ENG) | Janne Lesonen (Finsko)


Find the comedian in you


Explore the comedic genius of sitcoms in this 14-hour improv workshop! In this workshop we will analyze iconic scene dynamics and learn 8 character archetypes to elevate your improv game. Unleash your comedic potential and master the art of hilarious scene work!

Janne Lesonen (Finsko)


Janne Lesonen is a veteran player of the English improv community of Tampere, Finland. He’s also an actor, music journalist and a duke of good times. He travels and performs around Europe with his energetic team Doris Likes Everything. Ever since Janne started to teach and coach improv, he has fully-heartedly approached improv through fun & freedom and believes that in the end everything comes down to the joy of playing. On-stage Janne is a fearlessly playful performer who loves to follow all things fun! Off-stage Janne can be found digging crates in local record stores, acting in funny commercials, playing Playstation 5, adoring cats and dogs, reading about weird stuff or hanging out with his cool friends.

CENA WORKSHOPU: 4900 Kč | ZBÝVAJÍCÍ MÍSTA: 0


▲ ZPĚT NA VŠECHNY WORKSHOPY ▲
(c) Jakub Krejčí 2024 | www.odvaz.eu | www.improacademy.cz | www.klaunfamily.cz | www.kvizplease.cz | ADMIN
Divadlo improvizace ODVAZ a festival IMPROTŘESK jsou podporováni Moravskoslezským krajem a městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz. Děkujeme.

logo msk logo moap logo ostrava logo erasmus plus logo kdykde.cz